MENU
Menu

Przychody Grupy wzrosły o 56% - d0 2 mld 633 mln euro – a wskaźnik EBITDA wyniósł 54 mln euro, tj. o 16% więcej niż w ubiegłym roku.

W przeciwieństwie do ubiegłego roku, w którym Audax zanotował straty, 2022 rok Grupa zakończyła z zyskiem 7,8 mln euro.

27 LUTEGO 2023.– Audax Renovables (ADX.MC) – hiszpańska grupa energetyczna zintegrowana pionowo, produkująca energię w 100% ze źródeł odnawialnych i dostarczająca prąd i gaz klientom w siedmiu europejskich krajach – osiągnęła w roku obrotowym 2022 zysk w wysokości 7,8 mln euro. Grupa zwiększyła przychody o 56%, a całkowita sprzedaż wyniosła 2 mld 633 mln euro.

Dzięki integracji pionowej spółce udało się wyjść obronną ręką z sytuacji dużej destabilizacji światowego rynku energetycznego, na którą wpłynął przede wszystkim konflikt zbrojny w Europie Wschodniej oraz wzrost cen surowców.

Środki wdrożone w ciągu roku w celu optymalizacji działań, polityka dywersyfikacji rynków oraz wzrost mocy posiadanych elektrowni o 9% (do 245 MW) – wszystko to umożliwiło wzrost marży brutto o 17% - do 144 mln euro – oraz zwiększenie wskaźnika EBITDA o 16% (54 mln euro). Wynik finansowy to 7,8 mln euro zysku, podczas gdy w poprzednim roku obrotowym roku spółka zanotowała stratę w wysokości 3,3 mln euro.

Audax zwiększył wpływ swojej działalności produkcyjnej na wskaźnik EBITDA z 27% w 2021 r. do 42% w 2022 r. Wynik ten dobitnie pokazuje, że pionowa integrację działalności i postawienie na energię pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych było decyzją słuszną. Wskaźnik EBITDA dotyczący produkcji energii zwiększył się znacząco w stosunku do wyniku osiągniętego na koniec 2021 r. – a to dzięki zwiększeniu mocy posiadanych elektrowni i wyższej cenie sprzedaży.

Warto podkreślić, że osiągnięcie wspominanej powyżej wartości wskaźnika EBITDA związanego z działalnością polegającą na produkcji prądu było możliwe dzięki będącego w posiadaniu Grupy Audax aktywnego portfolio, oszacowanego na koniec roku 2022 przez niezależnego eksperta na 129 mln euro. W budowie znajdują się z kolei środki trwałe o wartości 130 mln euro, które na razie nie zwiększają wskaźnika EBITDA, gdyż nie zostały jeszcze uruchomione. Suma ta pokazuje, jak ogromny jest potencjał rozwoju Grupy jeśli chodzi o działalność związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej.

Jeśli chodzi o zadłużenie finansowe brutto, spółce udało się obniżyć jego poziom o 130 mln euro – wynosi ono obecnie 642 mln euro. Oznacza to, że sytuacja finansowa spółki jest dobra, co pozwoli jej na dalszą rozbudowę portfolio elektrowni i stawienie czoła zobowiązaniom krótkoterminowym. Dzięki przyjęciu odpowiedniej polityki w kwestii dyscypliny kapitałowej i zarządzania płynnością spółce udało się osiągnąć przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 152 mln euro, z czego 45 mln euro przeznaczono na nowe inwestycje, a 146 mln euro na spłatę zadłużenia.

Hipotetycznie, gdyby transakcja market access z Shell Energy Europe Limited w Hiszpanii wywarła wpływ na cały rok obrotowy 2022, przepływy pieniężne osiągnięte przez Audax byłyby o około 50 mln euro większe.

Dywersyfikacja portfolio klientów i wzrost rentowności

Audax pozostaje wierny swojej polityce rozwoju organicznego i nieorganicznego, dzięki czemu w ostatnich czterech latach udało mu się zwiększyć o 14% liczbę punktów poboru, do których dostarcza energię elektryczną i gaz. Ich całkowita liczba wynosi obecnie 387 tysięcy, a wolumen dostarczonej energii – 13 TWh. W ostatnim roku, w związku ze zmianami na rynkach oraz z ryzykiem związanym z ich destabilizacją, spółka skupiła swoje wysiłki na zwiększeniu rentowności, wdrażając środki mające na celu dywersyfikację portfolio oraz zmniejszenie ryzyka we wszystkich krajach, w których działa. W konsekwencji spółka ograniczyła liczbę punktów poboru o 25%, a wolumen dostarczonej energii – o 15% w stosunku do ubiegłego roku. Doprowadziło to bezpośrednio do pozytywnych zmian zarówno w zakresie marży brutto osiąganej przez spółkę, jak i jej wskaźnika EBITDA. Obecnie 80% punktów w portfolio to punkty poboru energii elektrycznej, a 20% - punkty poboru gazu.

Najlepsze wyniki osiągnęły w roku obrotowym 2022 r. kraje, w których integracja pionowa jest największa (położone głównie w Europie Południowej). Krajem, który najbardziej wpływa na wynik działalności Grupy związanej z energią elektryczną, są Węgry – trafia tam 45% prądu dostarczanego przez Audax. Jeśli chodzi o gaz, liderem jest Holandia (52% całkowitego wolumenu). Półwysep Iberyjski odpowiada z kolei za niemal jedną trzecią dostaw prądu i gazu.

Spółka nadal chce skupiać się głównie na odbiorcach przemysłowych, którzy stanowią 93% jej portfolio. Udział gospodarstw domowych w portfelu w roku obrotowym 2022 zmniejszył się z 11% do 7%. Stało się tak w związku z działaniami podjętymi przez Audax w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które od początku działalności firmy stanowiły jej grupę docelową.

Korzystne zmiany w portfolio produkcyjnym

Całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez Audax w 2022 r. wyniosła 258 GWh (wliczając w to także produkcję w Panamie). Oznacza to wzrost o 29% w stosunku do roku poprzedniego. Produkcja na rynku hiszpańskim wzrosła znacząco – o 70% – dzięki uruchomieniu nowych elektrowni fotowoltaicznych, które zwiększyły całkowitą produkcję prądu o 90 GWh.

Jeśli chodzi o zmiany w portfelu posiadanych przez Grupę Audax elektrowni, w zgodzie z celami wyznaczonymi hiszpańską ustawą – dekretem królewskim 23/2020, znajdują się w nim obecnie elektrownie o całkowitej mocy 1,4 GW. Audax cały czas realizuje zaplanowane działania w zakresie budowy nowych instalacji. W ostatnim czasie rozpoczęła się na przykład budowa kolejnych elektrowni, o mocy 26 MW, oraz uruchomiono instalacje fotowoltaiczne o mocy 19 MW.

Proces przygotowań do budowy kilku innych nowych elektrowni, które znajdą się w portfolio Grupy, jest już na bardzo zaawansowanym etapie. Będą one miały całkowitą moc 141 MW i wydano już pozytywne zaświadczenie o ich wpływie na środowisko. Budowa kolejnych instalacji, o mocy 323 MW, rozpocznie się już wkrótce. Łącznie daje to 464 MW mocy, do których doliczyć należy 26 MW znajdujące się obecnie w budowie i 245 MW już działające.

Postępy w zakresie ESG

W 2022 r. spółka poprawiła swoje kierownictwo strategiczne i zarządzanie zrównoważonym rozwojem w celu poczynienia dalszych postępów w zakresie ESG. W tym samym roku Zarząd zatwierdził nową strategię zrównoważonego rozwoju, a w spółce został zatrudniony pracownik odpowiedzialny za jej rozwój i wykonanie.

Nowa strategia opiera się na trzech filarach: środowisku naturalnym, społeczeństwie i zarządzaniu korporacyjnym, dla których określono już i wdrożono działania i inicjatywy mające na celu poprawę wyników.

Jak powiedział prezes Audax Renovables José Elías: „Ponownie udało nam się zakończyć rok z zachowaniem płynności, a był to rok, w którym rynek wystawił nas na próbę. Nasza zdecydowana strategia nastawiona na wytwarzanie energii z OZE i optymalizację portfela klientów, w połączeniu z nowymi strategicznymi umowami zawartymi z renomowanymi partnerami, pozwoli nam jeszcze bardziej zwiększyć konkurencyjność naszej firmy”.

Więcej o Audax Renovables

Audax Renovables to założona w 2000 r. hiszpańska grupa energetyczna zintegrowana pionowo, produkująca energię w 100% ze źródeł odnawialnych oraz dostarczająca prąd i gaz klientom w siedmiu europejskich krajach.

Audax posiada obecnie w swoim portfolio elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne zlokalizowane w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Francji, w Polsce i Panamie. Niektóre z nich już działają, inne zaś znajdują się na różnych etapach budowy, a ich moc całkowita przekracza 1 GW. Jeśli chodzi o sprzedaż energii, grupa, na której czele stoi José Elías Navarro , zaopatruje w prąd pochodzący z OZE oraz w gaz ponad 380 tysięcy klientów w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Holandii i na Węgrzech. Na Półwyspie Iberyjskim jest liderem w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Od 2003 r. Audax jest notowany na hiszpańskim rynku wtórnym, a od 2007 r. – na rynku ciągłym, gdzie w marcu 2020 r. został włączony do indeksu IBEX SMALL CAP®. Kapitalizacja giełdowa Grupy wynosi obecnie ponad 600 mln euro. Spółka zatrudnia ponad 800 pracowników.

phone-handsetcrosschevron-down